Nørrestrandsgade 30

Ejendommen tilbyder stabil lejeindtægt, overskuelig drift og en attraktiv beliggenhed tæt på byens faciliteter, offentlig transport og bymidte.

Ejendommen blev tilbage ultimo august måned 2015 erhvervet af sælger, hvorefter sælger har istandsat ejendommen samt alle lejlighederne. Sælger har ydermere sørget for udstykning af lejlighederne til ejerlejligheder. Ejendommen fremtræder i en ok og velholdt stand.

Ejendommen består af:
– Antal lejligheder: 5 ejerlejligheder
– Samlet areal: 230 m²
– Samlet årlig huslejeindtægt: kr. 283.439
– Budgetteret drift: kr. 69.487 (svarende til ca. kr. 300 pr. m²)
– Nettoleje: kr. 213.952

Ejendommen fremstår som en stabil investering med lav tomgangsrisiko, da de fem lejligheder udgør en overskuelig portefølje med bred lejerappel.

Unikt potentiale for værdistigning
En af de mest markante fordele ved ejendommen på Nørrestrandsgade 30 er, at den er udstykket i fem separate ejerlejligheder. Salget af ejerlejligheder til private giver et naturligt potentiale for værdistigning, da boligmarkedets efterspørgsel efter separate ejerlejligheder ofte resulterer i bedre priser per kvadratmeter sammenlignet med investorkøb af hele ejendomme.

Efter sparring med de lokale boligmæglere bør lejligheder kunne sælges til som nedenstående opstillet:
Nørrestrandsgade 30, st. tv., 8700 Horsens kr. 795.000
Nørrestrandsgade 30, st. th., 8700 Horsens kr. 795.000
Nørrestrandsgade 30, 1. tv., 8700 Horsens kr. 875.000
Nørrestrandsgade 30, 1. th., 8700 Horsens kr. 875.000
Nørrestrandsgade 30, 2. sal, 8700 Horsens kr. 1.245.000
Samlet pris kr. 4.585.000, hvilket er svarende til 16% stigning.

Ejendommen er særligt attraktiv for:
– Den private investor, der ønsker en overskuelig ejendom med flere lejligheder
– Den semiprofessionelle udlejer, som ønsker stabil drift og godt cashflow
– Investoren, der prioriterer central beliggenhed og genudlejningssikkerhed

Roms Hule 45 m.fl.

Bolig- og erhvervsejendom med stabil lejer – attraktiv beliggenhed ved Vejle Stadion
Ejendommen Roms Hule 45 / Stadion Allé 32 er en kombineret bolig- og erhvervsejendom, opdelt i 2 ejerlejligheder bestående af et bageri og en udlejet villa.

Ejendommen er fuldt udlejet og fremstår som en stabil investering med langvarig erhvervslejer samt attraktiv placering i boligområdet Nørremarken tæt på indkøb, institutioner og idrætsfaciliteter.
Erhvervsdelen er udlejet til Palles Bageri, som har drevet bageri fra adressen siden 2008, hvilket understøtter en solid lokal forankring og stabil lejehistorik.

Ejendommens nøgletal:
– Antal lejemål: 1 erhverv og 1 bolig (villa)
– Erhverv: 249 m² – årlig leje kr. 203.109
– Villa: 136 m² – årlig leje kr. 121.475
– Samlet etageareal: 385 m²
– Samlet årlig huslejeindtægt: kr. 324.584
– Budgetteret drift: kr. 71.885 (svarende til kr. 187 pr. m²)
– Forventet nettoleje: kr. 252.699

Ejendommen er særligt relevant for:
– Investorer, der søger stabilt cashflow fra kombineret bolig og erhverv
– Købere, der prioriterer lokal forankret erhvervslejer og dokumenteret driftshistorik
– Privat husejer der ønsker at bebo ejendommen, da den ligger i et attraktiv kvarter

Unikt potentiale for værdistigning
En af de mest markante fordele ved ejendommen er dens beliggenhed i det attraktive gamle Nørremarken. Området er præget af herskabelige villaer, som bliver solgt i m² priserne omkring kr. 30.000 pr. m².
Salget af villaen til en private forbruger giver et naturligt potentiale for værdistigning, da boligmarkedets efterspørgsel efter separate ejerlejligheder ofte resulterer i bedre priser per kvadratmeter sammenlignet med investorkøb af hele ejendomme.

 

Nordrevej 52-52A

Hermed udbydes 2 attraktivt beliggende dobbelthuse i udkanten af Horsens.
Dobbelthusene er udstykket som 2 selvstændige boliger med adresserne Nordrevej 52 og Nordrevej 52A.
Ejendommen er fuldt udlejet og genererer en stabil lejeindtægt med en enkel driftsprofil, hvilket gør investeringen velegnet til både private og semiprofessionelle investorer.

Ejendommen er beliggende i en populær udstykning med forskellige villaer tæt ved natur og skov. Her fører stisystemerne til den populære Højvangskole, børnehave og vuggestue, indkøbsmuligheder, idrætshal m.v. På få minutter kan du nå Boller Skov og Klokkedal eller følge naturstien langs fjorden. Der er samtidig hurtig adgang til motorvej E45 via den nye omfartsvej.

Ejendommens nøgledata:
– Antal lejemål: 2 dobbelthuse
– Samlet areal: 258 m²
– Samlet årlig huslejeindtægt: kr. 266.813
– Budgetteret drift: kr. 52.789 (svarende til kr. 205 pr. m²)
– Forventet nettoleje: kr. 214.024

Unikt potentiale for værdistigning
En af de mest markante fordele ved ejendommen på Nordrevej 52+52A er, at den er udstykket i 2 separate dobbelthuse.
Salget af ejerlejligheder til private giver et naturligt potentiale for værdistigning, da boligmarkedets efterspørgsel efter separate ejerlejligheder ofte resulterer i bedre priser per kvadratmeter sammenlignet med investorkøb af hele ejendomme.

Efter sparring med de lokale boligmæglere bør lejligheder kunne sælges som nedenstående opstillet:
Nordrevej 52A, 8700 Horsens kr. 2.195.000
Nordrevej 52, 8700 Horsens kr. 2.195.000
Samlet pris kr. 4.390.000, hvilket er svarende til 27% stigning.

Denne mulighed for frasalg af enkeltlejemål gør ejendommen ekstra attraktiv som investeringsobjekt – både for investorer, der ønsker et solidt cashflow, og for købere, som ser et langsigtet værdipotentiale ved videresalg af ejerlejligheder.

Ejendommen er særligt attraktiv for:

Kirkesvinget 22 m.fl.

Ejendomsportefølje – Djursland

Porteføljen består af fire boligudlejningsejendomme beliggende i rolige og naturskønne områder på Djursland. Ejendommene tilbyder en kombination af stabile udlejningsmuligheder og interessant udviklingspotentiale.

Kirkesvinget 22, Ålsø, 8500 Grenaa
Ejendommen rummer én boligudlejning på 66 m² og er beliggende i et idyllisk og fredeligt område med en fantastisk udsigt over det omkringliggende landskab. Udover at fungere som en mindre investeringsejendom, rummer matriklen også et attraktivt potentiale for nybyggeri, hvis man ønsker at opføre sin egen bolig i naturskønne omgivelser.

Stationsgade 3A, 8570 Trustrup
Ejendommen indeholder to boliglejemål fordelt på stueplan og 1. sal. Stuelejligheden er på 110 m², mens lejligheden på 1. sal udgør 91 m². En velindrettet ejendom med gode udlejningsmuligheder og en funktionel opdeling af boligerne.

Stenvad Bygade 50, 8586 Ørum Djurs
Ejendom med to boliglejemål bestående af en lejlighed i kælderplan på 80 m² samt en bolig i stueplan og tagetage på 60 m². Kælderen fremstår i praksis som en stuelejlighed, hvilket giver en god anvendelighed. Dog ikke godkendt til beboelse. Det skal bemærkes, at boligarealet for stue og tagetage ikke er korrekt registreret på BBR-meddelelsen, idet det faktiske areal er større, hvilket giver et ekstra udviklings- og optimeringspotentiale.

Østergade 18, 8444 Balle
Ejendommen indeholder to boliglejemål fordelt på stueplan og 1. sal. Stuelejligheden er på 104 m², mens lejligheden på 1. sal er på 81 m². En klassisk udlejningsejendom med fornuftige størrelser og gode muligheder for stabil drift.

Sælger sørger for i forbindelse med handlen at opsætte individuelle målere på aconto vand og varme i hver ejendom.

Torvegade 18A-C, 20A-C

I Give udbydes nu en samlet investering bestående af to ejendomme på Torvegade 18 og 20. Ejendommene betragtes som én samlet enhed og rummer i alt 13 beboelseslejemål med et samlet boligareal på 877 m². Ejendommen byder på en stabil lejeindtægt og en veldrevet drift, hvilket gør den til en attraktiv investering for både private og semiprofessionelle investorer.

Ejendommen blev erhvervet af nuværende ejer 1. maj 2020 og er efterfølgende blevet renoveret og fremstår i dag i en god og velvedligeholdt stand. Mange af lejlighederne er total ny renoverede, mens der fortsat er lejligheder, hvilket også afspejles på lejemålsoversigten, der kan optimeres.

Ejendommens nøgledata
– Antal lejemål: 13 beboelseslejemål
– Samlet areal: 877 m²
– Samlet årlig lejeindtægt: kr. 911.478
– Budgetteret drift: kr. 233.332 (svarende til kr. 266 pr. m²)
– Nettoleje: kr. 678.147

Ejendommen fremstår som en solid og veldisponeret investering med stabilt cashflow fra overtagelsesdagen. Den samlede portefølje af 13 lejemål giver naturlig risikospredning og attraktive muligheder for en ejer, der ønsker en overskuelig og driftssikker boligcase.
Ejendommen er bindingspligtig til Grundejernes Investeringsfond og på grund af den negative saldo pr. 31.12.2024 på -4.487.978,52 kr. afsættes der kun normal omkostning til udvendig vedligeholdelse svarende til kr. 80 pr. m².

Ejendommen henvender sig til:
– Den private investor, der ønsker en større boligportefølje med bred lejerspredning
– Den semiprofessionelle udlejer, som ønsker stabilt afkast og lav tomgangsrisiko
– Investoren, der ønsker en veldrevet cashflow-case med mulighed for fremtidig værdistigning

Beliggenheden Give
Ejendommen er centralt beliggende i Give, en hyggelig og velfungerende by i Sydjylland med ca. 7.500 indbyggere. Give er kendt for sit stærke lokalsamfund, gode skole- og fritidstilbud samt et bredt udvalg af indkøbsmuligheder, caféer og dagligvarebutikker.

Byen byder på nem adgang til offentlig transport med både bus- og togforbindelser, som hurtigt forbinder Give med større byer som Vejle, Kolding og Billund. Motorvejen E45 ligger få kilometer væk, hvilket gør området attraktivt for pendlere.

Give har et varieret foreningsliv og gode rekreative områder, herunder grønne parker og naturområder, som understøtter en god livskvalitet for både familier og ældre. Beliggenheden tæt på centrum sikrer, at beboerne har kort afstand til alle nødvendige faciliteter.

Gasvej 13

Herskabelig og karakterfuld investeringsejendom med central beliggenhed i Horsens, tæt på byens mange faciliteter, indkøb og offentlig transport.
Ejendommen fremstår med en smuk og arkitektonisk markant facade, der vidner om kvalitet og klassisk byggestil. Til ejendommen hører et særdeles attraktivt og stemningsfuldt gårdmiljø, som bidrager til ejendommens samlede appel.
Ejendommen er fuldt udlejet og indeholder tre regulære beboelseslejemål fordelt på:
• 90 m²
• 90 m²
• 160 m²
Lejemålene i stueetagen og på 1. sal fremstår som helt ekstraordinære lejligheder, hvor rummelighed, lysindfald og detaljer skaber en boligoplevelse ud over det sædvanlige. Disse lejemål taler i høj grad for sig selv og henvender sig til lejere, der søger noget særligt.
En sjældent udbudt ejendom med en attraktiv kombination af beliggenhed, kvalitet og stabile lejeindtægter.

Grejsdalsvej 233, 233A-D

Hermed udbydes naturskøn beliggende ejendom i Grejsdalen. Her er tale om en velindrettet ejendom med 4 beboelseslejligheder samt stort lager og garage.
Ejendommen rummer et samlet areal på 518 m², hvoraf 200 m² anvendes til lager og de resterende 318 m² fordeles på de 4 boligenheder. Bagvedliggende ejendommen er der et matrikelareal på 228 m² (Grejsdalsvej 223A), som er tilhørende ejendommen og en del af den kontante pris.

Ejendommen blev erhvervet af nuværende ejer 15. juli 2019 og er sidenhen blevet løbende renoveret. Ejendommen fremtræder i en ok stand, hvor der fortsat er plads til at optimere på ejendommen for at udløse et højere lejeniveau. Ejer er i dag lejer af lager samt garage og nærværende lejefastsættelse af lejen ønsker ejer som udgangspunkt at fortsætte med. Ejer tilbyder gerne en længere bindingsperiode.

Ejendommens nøgledata:
– Antal lejemål: 4 beboelseslejemål og 1 erhverv (lager)
– Samlet areal: 518 m² (fordelt beboelse 318 m² og 200 m² lager)
– Samlet årlig lejeindtægt: kr. 342.597
– Budgetteret drift: kr. 104.089 (svarende til kr. 201 pr. m²)
– Nettoleje: kr. 238.508

Ejendommens sammensætning med både bolig og lager giver en naturlig risikospredning. Boligdelen sikrer stabilitet og bred lejerappel, mens lagerdelen tilfører en erhvervsmæssig dimension med alternative anvendelsesmuligheder.

Beliggenheden i Vejle giver nem adgang til overordnet vejnet og byens faciliteter, hvilket gør ejendommen attraktiv for både bolig- og erhvervslejere.

Ejendommen henvender sig til:
– Den private investor, der ønsker en større og mere diversificeret ejendom
– Den semiprofessionelle udlejer med fokus på cashflow
– Investoren, der ønsker kombinationen af bolig- og erhvervsindtægt

Som tidligere nævnt er Grejsdalsvej 233A en særskilt matrikel, som åbner mulighed for en evt. udstykning af grund.

Beliggenheden i Grejsdalen
Ejendommen er beliggende i det smukke og fredelige område Grejsdalen, som er kendt for sin enestående natur med grønne skove, vandløb og naturskønne stisystemer. Området byder på mange muligheder for udendørs aktiviteter som gåture, løb og cykling – perfekt til dig, der værdsætter en aktiv livsstil tæt på naturen.
Grejsdalen ligger desuden strategisk i forhold til Vejle bymidte, hvilket giver kort afstand til alle byens faciliteter såsom indkøb, skoler, institutioner og kulturtilbud. Samtidig sikrer områdets rolige og naturrige omgivelser en tryg og behagelig hverdag.
Med nem adgang til hovedveje og offentlig transport får man optimale forbindelser til resten af Vejle og det omkringliggende område, hvilket gør det til en ideel adresse for både familier og erhvervsdrivende.

Smedegade 49B-D

Ejendommen er beliggende centralt i Horsens og her er tale om en fredet ejendom, hvor ejendommen er opdelt i tre ejerlejligheder. Ejendommen repræsenterer en veldrevet og overskuelig investering med stabil lejeindtægt og attraktiv beliggenhed tæt på byens faciliteter, offentlig transport og gågade.

Ejendommen blev erhvervet af nuværende ejer 15. juli 2018, hvor ejer efterfølgende har total renoveret ejendommen med alle de fornødne godkendelser i forhold til kommune, fredningsnævn og kulturstyrelsen. Der er så mange facetter i alle de 3 ejerlejligheder, at det er en oplevelse værd.

Ejendommens nøgledata:
– Antal lejemål: 3 ejerlejligheder
– Samlet areal: 370 m²
– Årlig lejeindtægt: kr. 356.348
– Budgetteret drift: kr. 75.390 (svarende til kr. 204 pr. m²)
– Nettoleje: kr. 280.958

Ejendommen fremstår som en stabil investering med lave tomgangsrisici, da alle tre ejerlejligheder er udlejede. Den fredede status giver ejendommen en unik karakter, mens den centrale beliggenhed i Horsens understøtter fortsat høj efterspørgsel på lejeboliger.

Unikt potentiale for værdistigning
En af de mest markante fordele ved ejendommen på Smedegade 49B-D er, at den er udstykket i tre separate ejerlejligheder. Denne struktur åbner mulighed for at sælge lejemålene enkeltvis til private købere, hvilket ofte kan resultere i en væsentligt højere kvadratmeterpris end ved salg som samlet investeringsejendom.

Smedegade 49D, 8700 Horsens kr. 1.995.000
Smedegade 49B, 8700 Horsens kr. 2.995.000
Smedegade 49C, 8700 Horsens kr. 1.995.000
Samlet pris kr. 6.985.000, hvilket er svarende til 28% stigning.

Smedegade 49D, 8700 Horsens blev opsagt af lejer d. 27.04.2026 og efter samråd med sælger har vi valgt ikke at arbejde på en genudlejning, da ny køber har mulighed for at lave et frasalg.

Ejendommen henvender sig særligt til:
– Den private investor, der ønsker en overskuelig ejendom med tre lejemål
– Den semiprofessionelle udlejer, som ønsker stabil drift og lav tomgangsrisiko
– Investoren, der prioriterer central beliggenhed og langsigtet værdifastholdelse

Emil Bojsens Gade 86

Velbeliggende investeringsejendom i hjertet af Horsens med en attraktiv og central placering tæt på byens faciliteter, indkøbsmuligheder og offentlig transport.
Ejendommen fremstår præsentabel med en flot renoveret facade, hvor fine arkitektoniske detaljer bidrager til et indbydende og karakterfuldt udtryk.
Ejendommen er fuldt udlejet og indeholder tre regulære beboelseslejemål, som er veldisponerede og funktionelle i deres indretning. Lejlighederne har følgende størrelser:
• 52 m²
• 52 m²
• 40 m²
En overskuelig og veldrevet ejendom, der henvender sig til investoren, som ønsker en stabil lejeindtægt i en by med fortsat udvikling og efterspørgsel på boliger.

Tømrervej 14

Velbeliggende erhvervslejemål i Sædding på i alt 154 m2 udbydes hermed til leje.